Yaşanabilir bir Dünya için Geri Dönüşüme Dikkat!  
 

Ham madde kaynaklarının her geçen gün azalması Geri dönüşüm kavramını, üretim yapan tüm sektörler için, zorunlu hale getirdi. Sınırlı kaynakların daha verimli kullanılması zorunluluğu aynı zamanda günümüzde çevreci hareketlerin de öneminin artmasını sağladı.

Tekstil sektörü, üretim ve tüketim açısından bakıldığında, dünyada en fazla hammadde kullanımı yapan sektörlerden biri durumundadır.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 750.000 ton tekstil atığı çıkmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 3.000.000 dönüm yani 600.000 futbol sahası büyüklüğünde bir arazide üretilen pamuğa eş değerdedir. Böylesi büyük bir ekonomik kayıp zaten sınırlı olan ham madde kaynaklarının çok daha hızlı tüketilmesine sebebiyet vermektedir.

 
 

Geri Dönüşüm Kavramı bu noktada çok daha büyük bir önem kazanıyor. Türkiye’de Tekstil atıklarının geri dönüşüm oranı Önal Elyaf gibi çevreci firmaların çabalarıyla günümüzde %67 oranına ulaştı. Yani her yıl yaklaşık 500.000 ton tekstil atığı geri dönüşüme giriyor ve rejenere elyaf olarak ekonomiye kazandırılıyor. Bu da her yıl yaklaşık 2.000.000 dönüm yani 400.000 futbol sahası büyüklüğündeki arazide üretilen pamuğun ekonomiye kazandırılması demek.

Kısacası Önal Elyaf, tekstil atıklarının işlenmesi ve Rejenere Elyaf olarak tekrar ekonomiye kazandırılmasında hem ekonomik hem de çevresel anlamda Türkiye’ye önemli bir değer katıyor. Ve böylece ülkemizin en büyük “Tarlasız Pamuk Üreticilerinden” biri olma başarısını elinde tutuyor.

Önal Elyaf’ın geleceğe dönük en büyük hedefi, mevcut tekstil atıklarının tamamının ekonomiye kazandırılmasını sağlamaktır. Bu amaçla “Tehlikesiz ve Inert Atıkların Geri Kazanımı”yla ilgili önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir.
 

Önal Elyaf bu çalışmalarının en önemli meyvesini 2011 yılı başında almış ve Türkiye’de “Tehlikesiz ve Inert Atıkların Geri Kazanımı Lisansı”na sahip ilk ve tek firma olma unvanını kazanmıştır.

 
Neleri Geri Dönüştürüyoruz?
Önal Elyaf her türlü tekstil atığını kaynağından alıp tesislerinde işliyor. Renk ve kumaş özelliklerine göre ayrılan atıklar Elyaf üretimi için gerekli aşamalardan geçiriliyor ve tekrardan ekonomiye kazandırılıyor.
 
     
 
Ana Sayfa Biz Kimiz? Liderliğimiz Ne Üretiyoruz? Parkurumuz Filomuz Geri Dönüşüm İletişim
 
 
Tüm hakkı saklıdır, site içeriğinin izinsiz kullanılması yasaktır. 2011 © By Tunc Axoy
 
  onal elyaf turkish site onal elyaf english site